website statistics

Osmanlı Motifli Kilim ve Halı Modelleri

Osmanlı motifli kilim ve halı modelleri dillere destan olduğunu bilmeyen yoktur herhalde. Osmanlı motiflere sahip olan kilim modelleri çok tercih edildiği için en çok favori olan Osmanlı motiflerine sahip olan kilim modellerinin nasıl olduğunu yazalım. Osmanlı motifli kilim ve halı modelleri en çok tercih edileni şüphesiz zengin renklerde ve geometrik desenlere sahip olan çeşididir. Ortasında beyaz işlenmiş keçinin etrafı mavi işlenmiş ve kilim etrafında da yine keçi ve insan figürü olan buz mavisi işlenmiş kilimin etrafına bir kaç renkle işlenerek çerçeve oluşturularak kısa kenarlara beyaz renk saçak konmuş. Orta kısım da çeşitli ve rengarenk hayvan figürleri olan kilimin çevresi de rengarenk çiçek figürleri ile çerçevelendirilen kilimde oldukça zengin bir çeşit olmuş.

Osmanlı Motifli Kilim ve Halı Çeşitleri

Osmanlı motifli kilim ve halı modelleri

Büyük ve sık dallı ağacın yapraklar ve dallarda sarı renkli iri kuşlar ile zenginleştirilen bordo renkli kilimin göz alıcı bir görüntüsü var. Ortada büyükçe bir sarı renk ile işlenmiş olan Osmanlı tuğrası motifi etrafında değişik irili ufaklı bakır renkli motifler olan kilimde tercih edilen modeller arasında bulunuyor.

Osmanlı Motiflerinin Dokunuşu

Osmanlı motifli kilim ve halı modelleri

Ortada kırmızı renk işlenmiş gül motifleri ve yeşil renkli yapraklar ile kenarlarda da mavi renk ile işlenen güller ve yeşil yapraklar ile çerçevelenen motifler ile zenginleştirilen kilimin orta tabanı krem renkte iken kenarlardaki tabanda kırmızı renkte bulunmakta. Sarı, yeşil, mavi ve kırmızı renkler kullanılarak kanaviçe motifinde uygulanan kilim modeli de tercih edilebilir. Orta kısım kırmızı ve düz olan modelin kenarlarına zengin ve renkli olarak uygulanan motiflerde uygulanan kilim modeli de görüntü olarak klasik modeller arasında bulunmaktadır. Ortada buğday başakları desenleri ile kenarlarda çerçeve görünümünde çiçek ve dal desenleri olan modelde oldukça fazla renk alternatifi kullanılmış. Daha birçok Osmanlı motifli kilim ve halı modeli bulunmaktadır.

Dilerseniz aşağıda bulunan Osmanlı Halıları ve Kilimleri ile ilgili galerimizi ziyaret edebilirsiniz

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

 Seda 20 Ocak 2017 Cevapla
0 0

İnanılmaz motifler, tesekkurler yazı icin. Mobilde gezilmesi bu kadar rahat bir site yaptıgınız icin de ayrıca tesekkurler.

 İbrahim 21 Ocak 2017 Cevapla
0 0

Motifler çok ilgi çekici. Yazı için teşekkürler.

 Kaanep 23 Ocak 2017 Cevapla
0 0

osmanlı tarihimizi son derece iyi ifade eden bir halı desenidir, tarihimzidne bir esintiridr 🙂

0 0

Motifler çok iyi ya, keşke şu halılardan alabilseydik.