website statistics

Desenli Porselen Tabak Modelleri

Porselen tabak denilince kimsenin aklına içeriği gelmez biraz içeriğinden bahsedelim sonra desenlerinden. Porselen içeriği kaolin, kuvars ve feldispat maddelerinden oluşmaktadır. Kaolin, porselen hamurunun kolay yoğurulmasını, şekil almasını ve rengini sağlarken Kuvars, iskelet yapıcı hammadde olup, porselen hamurunun sert, camsı, ısıya ve kimyasal etkilere dayanıklı olmasını sağlar. Porselenin ilk çıkışının Çin olduğu bilinmektedir. Avrupa’ya tanıtanlar, başta Marco Polo olmak üzere, çeşitli deniz yollarını keşfeden Portekizli tüccarlar olmuştur. Ülkemize gelişi de çok eskiye dayanmamakta lakin ilk ticari faaliyetlerin Kütahya ili ile özdeş olarak yürütüldüğü görülmektedir. Kütahya porselenleri dünyada çapında bilinmekte ve kullanılmaktadır. Sonralarda daha ucuz olan Çin porselenleri piyasalarda yerini almış ve pazarın en büyük rakibi olmuştur.

 

Ülkemizde sevilerek kullanılmasına rağmen porselen fiyatının yüksek olması sebebiyle alternatif malzemeler ile üretilenler tercih edilmektedir. Lakin çok sağlıklı bir ürün olduğundan mikrop barındırma özelliği bulunmamaktadır. Günümüzde gelişen teknoloji beraberinde porselen çeşitliliğini de getirmiştir. Eskinin sade ve gösterişsiz porselen ürünleri yerini yaldızlı, çiçekli, kabartmalı işlemeli porselenlere bırakmıştır. Gerek çeşit ve gerekse desenlerdeki incelik, bir anlamda insanları porselen almaya teşvik etmektedir. Bahar dallarını andıran porselen tabaklara konulan yemeklerin görsellik açısından zenginliği su götürmez bir gerçektir. Desenli Porselen Tabak Modelleri kataloglarına bakıldığında modern çizgileri olan porselen takımlarının dışında çiçekli takımlarda özellikle pembe ve tonlarının oldukça fazla olduğunu görmekteyiz. Yemek ritüeli sırasında pembe tonları ile iştah açıcı denge korunarak ince ince işlenmiş bu sanat eserleri yemeğin zenginliğine zenginlik katmaktadır.

 

Firmaların çoğalması, pazarlamanın zorlaşması, pazarlama için alternatif arayışları beraberinde getirmektedir. Çeşitlilik had safhada olup, seçim yapmak, karar vermek güçleşmiştir. Lakin bilinen bir gerçek vardır ki neşeli sofralar kurmak istiyorsanız, neşeyi çağrıştıran çiçek desenli porselen yemek takımlarından vaz geçmemek ve baharın coşkusu ile birleştirmek yerinde olacaktır. Keyifli Sofralar.

Baskılı porselen tabak modelleri ‘ne aşağıdan bakabilirsiniz.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.